Koç Kablo Cable Production Center

We respond to the global cable demand with the latest technology.

Koç Kablo is one of leading company in the sector and is keeping it’s facilities since 1980’s. Koç Kablo is a faithful partner with history ,knowledge,product range, skilled workers and philosophy it has.

Koç Kablo has a copper using capasity of 4800 tons / year and PVC granule production capacity of 4000 tons /year and that makes us an “ assertive manufacturer “in the sector.

Koç Kablo produce all kind of PVC or XLPE insulated ,armoured or nonarmoured low voltage cables comforms to the standarts and serves to the market with ISO 9001 and ISO14001 certifications.

Koç Kablo is looking ahead with it’s password; we always have a solution.

Koç Kablo Kablo Üretim Merkezi

Küresel kablo talebinine en son teknoloji ile cevap vermekteyiz.

1972 yılında yılında faaliyetlerine başlayan KOÇ Kablo , sektörün önde gelen firmalarından biridir.Sahip olduğu geçmişi,ürün yelpazesi,bilgi birikimi,uzman kadroları ve anlayışı ile yurt içi ve yurt dışında güvenilir bir firma konumundadır.
Yıllık 8600 ton pvc granül ve 6800 ton bakır işleme kapasitesiyle sektörde rekabet yaratmakta ve önde gitmektedir. Firmamız PVC veya XLPE izolasyonlu zırhlı yada zırhsız her türlü düşük voltajlı enerji kablosunu, standartlara uygun olarak üretmekte; ISO 9001 kalite ve ISO14001 çevre yönetim sistemiyle hizmet vermektedir. “Her zaman bir çözümümüz vardır.” Parolamızla geleceğe güvenle bakmaktayız.